czwartek, 12 stycznia 2012

New York City

Nowy Jork. Chyba marzeniem każdego jest zobaczyć to miasto na żywo, zwiedzić, poczuć klimat. Od bardzo dawna chciałabym tam pojechać, ale jest pewna poważna przeszkoda, żeby mój plan zrealizować – pieniądze. Muszę najpierw znaleźć fundusze na bilet i zakwaterowanie. Mam nadzieję, że w przyszłości zwiedzę całe Stany Zjednoczone wzdłuż i w szerz, a może tam zamieszkam...
Dzisiaj chcę pokrótce przedstawić niesamowite miejsca w tym mieście, opowiedzieć jego historię.

New York City. I think everyone's dream is to see the city live, visit, feel the atmosphere. For a very long time I would go there, but it is a serious obstacle to realize my plan - money. I must first find the funds for a ticket and accommodation. I hope that in future visits along the entire United States and in breadth, and maybe there will dwell ...
Today I want to briefly mention the amazing places in this city, to tell his story. 


Przez setki lat wyspa, na której jest położone miasto nosiła nazwę Manna Hatta, pochodzącą z języka Indian. Pierwszymi osadnikami byli Holendrzy, którzy założyli kolonię w 1621 roku poniżej Wall Street. Po zakończeniu rewolucji, Nowy Jork stał się na krótko stolicą kraju.
Miasto było najważniejszym portem na zachodnim wybrzeżu i głównym celem podróży imigrantów głównie z Irlandii, Niemiec oraz Żydów.
 
For hundreds of years the island, on which the town was called Manna Hatta, derived from the language of the Indians. The first settlers were the Dutch, who founded the colony in 1621 below Wall streat. After the Revolution, New York briefly became the capital of the country.
The city was the most important port on the west coast and the main destination of immigrants mainly from Ireland, Germany and the Jews.


W Nowym Jorku jest tyle przepięknych miejsc, budowli, że opisanie ich wszystkich jest po prostu niemożliwe, przedstawię te najważniejsze. 

In New York there are so many beautiful places, structures that describe them all is simply impossible, I will present the most important area.


Wall Street
Trinity Church - najstarszy kościół w mieście
Wall Street
Castle Clinton - zbudowany w celu obrony portu
Wall Street - Ulica ta skupia główne instytucje finansowe USA
Bryant Park
New York Public Liblary - jedna z największych i najbogatszych w zbiorach biblioteka na świecie
Miasto jest największym centrum finansowym i handlowym świata (giełda nowojorska, wielkie banki), siedzibą wielu towarzystw ubezpieczeniowych, przedsiębiorstw handlowo-usługowych, międzynarodowych korporacji, największym ośrodkiem przemysłowym Ameryki Północnej, wielkim węzłem komunikacyjnym, jednym z największych ośrodków naukowo-kulturalnym USA, centrum rozrywki i mody.

The city is the largest financial and commercial center of the world (New York Stock Exchange, the big banks), home to many insurance companies, retail and service businesses, multinational corporations, the largest industrial center of North America, a great transportation hub, one of the largest scientific and cultural centers of the U.S., entertainment center and fashion.

ONZ
Lexington Avenue Building
Grand Central - największy dworzec kolejowy na świecie
Plac Lincoln Center
Metropolitan Opera House
Hotel and Cafe des Artistes
Most Brooklyński
Woolworth Building
Dawny budynek policji

NYC ma 20 mln mieszkańców, w jego skład wchodzą dzielnice: Manhattan z Upper East Side i Upper West Side, Bronx, Brooklyn położony na zachodniej części Long Island, Queens (najbardziej zróżnicowane etnicznie) oraz Staten Island, gdzie znajduje się Statua Wolności.

NYC has 20 million inhabitants, is composed of neighborhoods: Manhattan's Upper East Side and Upper West Side, the Bronx, Brooklyn, located in the western part of Long Island, Queens (the most ethnically diverse) and Staten Island where the Statue of Liberty.
Washington Square
Flatiron Building
Empire State Building
Cooper-hewitt National Design Museum
Guggenheim Museum
Wollman Rink
Central Park


*informacje zaczerpnęłam z przewodnika Nowy Jork - National Geographic i wykorzystałam zdjęcia z internetuA u mnie nic ciekawego, uczę się i jestem przeziębiona.

And nothing interesting for me, I'm learning and I feel sick.

10 komentarzy:

 1. Kocham Nowy York!:)

  Zapraszam do mnie na bloga na konkurs!:)
  Do wygrania karta podarunkowa do Zary!:)

  http://wwwczekofashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja marzę o tym, żeby tam pojechać! naoglądałam się tylu filmów i zakochałam się w tym mieście. Jedziemy razem! Zbieraj już pieniądze. :D ja mam rodzinę w NY, ale jakoś nie wykazują chęci, żeby zaprosić kuzynkę z daleka :D:D czekam na kolejne posty! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że jeśli dobrze poszperasz i dobrze się zakręcisz, to całkiem niedrogo można zwiedzić stany :) Ja, jeśli znajdę więcej czasu (ponoć miesiąc to i tak mało, żeby zobaczyć najważniejsze rzeczy w USA) to na pewno się wybiorę... NYC to zdecydowanie najważniejszy punkt wyprawy i prawdopodobnie docelowe miejsce, w którym mogłabym mieszkać :)


  xxx
  Monika
  Coffee and Mo

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja koleżanka była na czymś takim i strasznie jej się podobało work & travel. Wprawdzie praca była ciężka, ale za to jakie doświadczenie :)

  Na pewno się uda - trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Such an great city :)
  xx

  www.queenoffunkydiy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowny post!!!!!!!!! przepiekne zdjęcia!!! NY to tez moje marzenie, w tym roku udało mi sie być na zachodnim wybrzeżu- na moim blogu mam dużo zdjęć:) zapraszam:*:*:*:*:*:*:*:**::

  Dorobimy sie tych pieniążków kochana i damy rade pojechac!!!!:)

  ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★

  Pozdrowienia!!!!:):*:**:*: zapraszam do mnie!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej przeczytalam prawie całego Twojego bloga i mam wrażenie jakbym czytała siebie....nie wiem skąd jesteś i jak wyglądasz ale naprawde masz identyczne myśli do moich i podejście do życia...... zadziwiające.

  OdpowiedzUsuń